Gök İnşaat

İzmir Aliağaya 18 yeni fabrika geliyor!

İzmir Aliağaya 18 yeni fabrika geliyor!

Son yıllarda iyi yatırım çeken Ege bölgesinde tam bir yerli ve yabancı yatırımcı rekabeti var. Yatırımlar istihdamı da arttırıyor. İzmir, bu yıl devreye alınacak yüze yakın tesisle yaklaşık 15 bin yeni istihdamla başı çekecek.

 

Ekonomide küresel dalgalanmalara rağmen yerli ve yabancı girişimciler yatırımlarını ötelemedi. İzmir, Manisa, Denizli, Aydın ve Uşak'taki organize sanayi bölge ve serbest bölge müdürlüklerinin verdiği bilgiye göre, sanayi parsellerindeki inşaat çalışmaları son dönemde hız kazandı. İzmir'de geçen yıl ABD'li TPI Kompozit ve otomotiv yan sanayi şirketi Gates ile Japon Lansinoh şirketlerinin yanı sıra Sütaş, Ekoten ve Gülermak gibi yerli sermaye firmalarının büyük ölçekli yatırımları devreye alındı. İzmir'de inşaatına başlanan Danimarkalı rüzgar enerjisi komponentleri üreticisi LM Wind Power ve ABD'li Royal Tobacco başta olmak üzere yüze yakın tesisle yaklaşık 15 bin yeni istihdam yaratılması bekleniyor.  İzmir  Atatürk OSB'de 2017'de 7 firmanın üretime başlamasıyla ilave 2 bin kişilik istihdam sağlanması öngörülüyor. 2017 yılında ABD'li Royal Tobacco ve Yırcalı Grubu bünyesindeki Balyem tesisleriyle de toplam istihdam sayısının 6 bini geçeceği söyleniyor.

Aliağa'ya 18 yeni fabrika

Aliağa'daki OSB'de de 18 yeni fabrikayla yeni istihdam sayısı 3 bini geçti. Torbalı OSB'de projesi onaylanan 8 firmadan 3'ü üretime başladı, diğerlerinin inşaatı devam ediyor. Bölgede 2017 yılında da 10 civarında firmanın inşaata başlaması bekleniyor. İzmir Ticaret OSB'de ise 2017'de inşaatı devam eden 65 firmanın faaliyete geçmesi planlanıyor. Manisa'da da 2016 hareketli geçti. Manisa'nın Akhisar ilçesinde 10, Salihli ilçesinde ise 3 yeni fabrikayla 700 ek istihdam sağlanması bekleniyor. Denizli'de 10'un üzerinde yeni yatırımın da start alacağı konuşuluyor.

Ülkenin geleceğine güveniyoruz

Yatırımları değerlendiren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye'nin ekonomik dinamiklerinin güçlü olduğunu söyledi. Yorgancılar, “Dönemsel olarak belirsizlik yaşanabilir, bir karamsarlık içine girilebilir ama önemli olan bu ülkenin geleceğine duyulan güvendir. İşte biz bunu 2016 yılında çok net gördük. Kriz zamanlarını fırsata çevirmek gerçek profesyonellerin başarısıdır. Birçok yatırımcı bu farkındalık içerisinde hareket ediyor. 2017'nin yatırım yılı olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

 

 

 

Yeni Şafak